Lifestyle and documentary type photography

Tévhitek a polgári ceremónia kapcsán – avagy milyen egy klassz esküvői szertartás?

A polgári szertartás kapcsán rengeteg tévhit, kérdés kering a köztudatban.

Hogyan is zajlik pontosan maga a polgári szertartás? Mikor és hol tudjátok megköttetni hivatalosan a házasságot? Mi a különbség az anyakönyvvezető és a szertartásvezető között? 

A teendők listája végtelen, de most ebben a cikkben a polgári ceremóniával kapcsolatban szeretnék nektek egy kis támogatással és információval szolgálni.

Az első lépések – vagyis a házassági szándék bejelentése

A házasságkötés csak akkor válik hivatalossá, ha az ifjú pár anyakönyvvezető előtt kimondja a nagy betűs IGEN-t bármelyik anyakönyvi hivatalban.

Általában célszerű és anyagilag praktikus a lakóhelyetek szerintit választani, hisz azt különleges esetekben kedvezményesen, vagy éppenséggel a hivatali órákban teljesen ingyenesen tehetitek meg. Ehhez mindenekelőtt a házassági szándékot kell bejelenteni, majd ezután legkorábban 30 nap múlva tűzhető ki az esküvő dátuma. Időpont kérésére lesz szükségetek, hogy a házassági szándékot bejelentsétek, ehhez az általatok kiszemelt önkormányzat honlapján találhattok elérhetőséget.

Az első előzetes megbeszéléskor egyeztethetitek a szertartás pontos időpontját, hogy hétköznap, vagy hétvégén legyen, valamint a helyszínét, hogy a hivatalban, vagy külsős helyszínen történjen.

Az ügyintézéshez az alábbi személyes adataitokra, iratokra lesz szükség:

  • a menyasszony, vőlegény személyazonosításra alkalmas okmánya és a lakcímkártyája;
  • születési anyakönyvi kivonata;

Amennyiben valamelyik fél családi állapota:

  • elvált: utolsó válásról szóló záradékkal ellátott házassági anyakönyvi kivonat;
  • özvegy: a volt házastárs halotti anyakönyvi kivonata, vagy a záradékolt házassági
    anyakönyvi kivonat.

Házasulandó párként a bejelentéskor kell nyilatkoznotok arról is, hogy mi lesz a vezetéknevetek a házasságkötés után. 

A házassági szándék bejelentésekor kapjátok meg konkrétan az időpontot. Vannak olyan kerületek, települések, ahol akár hétköznap is adnak össze házasulandó párokat, de megeshet, hogy az általatok választott önkormányzatnál csak hétvégén lehetséges a házasságkötés, vagy éppen fordítva. 

A polgári szertartás költségei

Ami meghatározza, hogy mennyi lesz a polgári esküvő ára, az az anyakönyvvezetői díj. Ezt akkor számítják fel, ha munkaidőn kívül tartjátok a szertartást. Emiatt hétköznap jellemzően ingyenes a házasságkötés, hétvégén átlagosan 20.000-100.000 ft között mozoghat, helyszíntől, ceremónia elemektől, pezsgős koccintástól stb. függően.

Aztán végre eljön a nagy nap – de mi is történik pontosan akkor?

A polgári szertartás menete: 

Ne feledjétek, abban az esetben, ha a hivatalban tartjátok a ceremóniát, érkezzetek időben a tanúkkal együtt, hisz még egyeztetni kell a ti és az ő adataikat is .

Szoros menetrendet tartanak az anyakönyvvezetők, valószínűleg nem Ti lesztek aznap az egyetlen pár, akiket összead, így legyetek erre tekintettel.

A gyűrűket és a szülőkköszönő ajándékot az anyakönyvvezetővel megbeszélt helyre elhelyezitek (a gyűrűk esetében ezt őrizheti az arra felkért gyűrűhordozó, vagy a tanúk, esetleg az ifjú pár, de lehetnek előkészítve az asztalon is), eközben a vendégek érkeznek és elfoglalják a helyüket. Sokat segíthet, ha van ceremóniamesteretek, aki helyettetek fogadja a vendégeket és koordinálja az eseményeket.

A zenét egy pendriveon is ekkor érdemes leadni, hogy a hivatalban dolgozók be tudják állítani, vagy külső helyszíni ceremónia esetén, a dj-vel előre egyeztetni, hogy mely ceremónia momentumnál mely zene legyen pontosan. Alapvetően azok a jó zenék a polgári szertartás alatt, amikben nincs nagyon énekhang, vagy az éneket egy más hangszerrel helyettesítik. 

1.BEVONULÁS

Ez a pont magáért beszél, itt vonultok be az anyakönyvvezetői asztalhoz. Itt is lehet több lehetőség közül választani:

  • együtt vonultok be
  • külön vonultok be
    • a vőlegény már az asztalnál várja menyasszonyát
    • a vőlegény egyedül vonul be, majd ott várja a menyasszonyt
    • A vőlegény az édesanyjával vonul be, aki a fia jobb oldalán áll
    • koszorúslányok vonulnak be (ha vannak) még a menyasszony előtt
    • gyűrűhordozó bevonul a koszorúslányok előtt (ha van), lehet ő a család egy pici tagja, esetleg egy házikedvencünkkel is
    • majd a menyasszony vonul be egyedül, az édesapjával (menyasszony bal oldalán áll), vagy erre felkért férfi rokonnal/baráttal.

Ez is csupán néhány tipikus ötlet, a lehetőségek tárháza szinte végtelen. 

2.SZERTARTÁS

Megkezdődik a szertartás. A szertartás közben lehetnek különféle extrák: pl. homoköntés, gyertyagyújtás, borok összeöntése, a képzeletetek szab csak határt az esküvő kreatív részének. Ha szeretnétek egymásnak fogadalmat mondani, ez a legjobb alkalom! Az IGEN-ek kimondása és a gyűrűk felhúzása után a tanúkkal aláírjátok a hivatalos papírt, ami a házasságotokat igazolja. Ezentúl őrizzétek úgy ezt a dokumentumot, mint a szemetek fényét! Ez a papír fogja igazolni, hogy törvényesen házasságot kötöttetek egymással, az állam által elismert házaspár vagytok.

3.ANYAKÖNYVVEZETŐI KÖSZÖNTŐ

Ez egy olyan köszöntő, amivel gyakorlatilag megnyitja az anyakönyvvezető a polgári szertartást. Ez a köszöntő állhat egy versből, vagy akár egy Rólatok szóló rövid történetből. Itt van talán az egyik legnagyobb különbség az anyakönyvvezető és a szertartásvezető között. Az anyakönyvvezetők általában szép, szívhez szóló, de kevésbé személyes, inkább “nagy könyv szerinti” szertartást tartanak. 

Ettől függetlenül találkoztam már olyan lenyűgöző anyakönyvvezetővel, aki valóban egy szívhez szóló és személyes történetet mondott a köszöntője alatt az ifjú párról, viszont tényleg ez a ritkábbik eset.

A szertartásvezetők (nem általánosítva) szinte minden esetben jóval személyesebb köszöntőt tudnak mondani, hisz sokkal alaposabban Veletek vannak a szervezés alatt is, nincsenek akkora rohanásban sem, hiszen általában egy, maximum két párt vállalnak el egy nap, ellentétben az anyakönyvvezetőkkel, akiknek hivatali szerepük miatt ennél van, hogy jóval többet is kell.

Dönthettek amellett, hogy egy napon, egy helyszínen zajlik akár két szertartás is (hivatalos és egy személyesebb), az anyakönyvezető után a szertartásvezető lép színre. 

Azonban választhatjátok azt a verziót is, hogy a hivatali esküvőt megtartjátok korábban, akár szűk körben, és a lakodalom napján, a násznép előtt pedig szertartásvezetővel fogadtok egymásnak örök szerelmet. Ebben az esetben a polgári, hivatalos ceremónia kiváló főpróbája lehet a szertartásvezetővel megtartott Nagy Napotoknak.

4.HIVATALOS RÉSZEK

Legmeghatározóbb része az eseménynek, az IGEN-ek kimondása.

Az igenek kimondása után van lehetőség esküvői fogadalomtételre is, amit tapasztalataim szerint még mindig kevesebben szoktak itthon a párok, mint nyugati külföldi országokban, ahol ezek a kis beszédek a ceremónia egyik elengedhetetlen csúcspontjai.

Utána következik az anyakönyv aláírása. Itt az anyakönyvvezető mindenkit egyesével szólít az aláírásra. Először a feleséget, majd a férjet kéri fel. Utánatok a tanúitokat, ugyanilyen sorrendben, majd az anyakönyvvezető írja alá az anyakönyvet.

A gyűrűhúzás követi az aláírást. Ekkor kerül először hivatalosan a gyűrűsujjaitokra a gyűrű. 

5.CEREMÓNIA a ceremóniában

A hivatalos részek után az új közös életeteknek szimbólumát tudjátok elkészíteni egy ceremónia keretében. Átalában 2 különálló dologból csináltok egyet.

Ez a szimbólum legtöbbször egy maradandó emlék, amit a közös életetek során magatokkal fogtok vinni, akár fizikailag is, nem csak emlékképként.

Az is fontos, hogy olyan ceremóniát válasszatok, ami valójában mutatja, hogy Ti milyenek vagytok, azaz leginkább Rólatok szól.

Sokféle dolog közül lehet ma már választani, de ezeknek a fantáziátok

  • gyertyaceremónia,
  • homokceremónia,
  • fröccs-ceremónia,
  • sörceremónia,
  • faültetés,
  • luficeremónia,
  • kötélceremónia
  • és nemrégiben még babérlevél égető ceremóniát is.

6. SZÜLŐ/NAGYSZÜLŐ KÖSZÖNTÉS

A szertartás vége felé közeledve köszönti a pár a szüleiket a köszönőajándékokkal. Gyakran a nagyszülőket is szokták köszönteni a fiatalok, őket is meg lehet lepni egy kedves ajándékkal.

7. KOCCINTÁS

A szertartást az azt vezető személy, a szűk család, tanúk pezsgős koccintása zárja.

8. KIVONULÁS – GRATULÁCIÓK FOGADÁSA

A teljes ceremónia, nem szokott tovább tartani, mint 30 perc. A pár az eseményeket követően ünnepélyesen kivonul. Ehhez is általában előre választanak valami klassz zenét, illetve ez az a pont, amikor a násznép meg szokta őket dobálni rizzsel, konfettivel, virágszirmokkal, vagy éppen galambokat, engednek el.

Szerény véleményem szerint én jobban támogatom a természetet nem károsító, állatokat nem bántó virágszirom dobáló vagy buborék fújó verziót.

Ezután a pár fogadja a gratulációkat, ehhez már a vendégeknek is szoktak italokat felszolgálni koccintáshoz.

Tudtátok, hogy a fent leírtak akár Este is történhetnek?

Egyre gyakrabban találkozok a szakmán belül az esti szertartás fogalmával és ötletével. Megvan ennek is a maga varázsa.

A legtöbb esküvőt nyáron tartják, amikor rettenetes meleg van.

A valóban szép helyszíneknek megvan az a hátránya, hogy nincs elég árnyék, vagy épp ott nincs árnyék, ahol Ti és a násznép helyet foglal. 

Hiába csak 30 perc átlagban egy polgári szertartás, az is épp elég tud lenni ahhoz, hogy túl melege legyen az ünneplőknek. 

Emiatt is slehet klassz ötlet egy esti, kellemes hűsben megtartott polgári szertartás, szép fényfüzérekkel, gyertyafénnyel.

Természetesen fotósként ez igazi kihívás, hisz sosem lesznek olyan jók és egységesek a fények, mint nappal, illetve sosem fogja egyformán megvilágítani az összes résztvevőt. Nehezebb a násznépet is fotózni, illetve a nagy csoport képet és a kiscsoportos fotókat is vagy érdemes előre elkészíteni, vagy akár a kint helyszín után bentre, nagyobb fényben megcsinálni.

Legyen ez akár fotó, akár videó, szükséges megfelelő mennyiségű fény ahhoz, hogy minőségi legyen a végeredmény is.

Fontos azt is megjegyezni, hogy az esti szertartást jól be kell illeszteni az esküvői forgatókönyvbe. 

Legyen este, vagy napközben, kint, vagy bent, hivatalban, vagy külsős helyszínen összességében elmondhatjuk, hogy azok a legjobb szertartások, amik tényleg elmesélik a történetéteteket és megjeleníti a személyiségeteket.

Te se maradj le a legfrissebb történetekről!