kb. 60800 fő, 25 klán. A bikaugrás teljesítése jogosítja fel a fiatal fiúkat arra, hogy feleségük és saját családjuk legyen.
A fiúk szülei mondják meg, hogy mikorra essen az esemény, ami amúgy sokszor a betakarítás utáni időszakra esik pont.
A fiú elmegy a szomszédokhoz bejelenteni a szándékát a bikaugrásra, és meghívja rá a rokonokat, szomszédokat.
A rokonok, szomszédok, egy kérget kapnak csomókkal előzetesen, amely jelzi, mikor lesz a bikaugrás ünnepe.
Az esemény napján először a vádiban gyülekeztek a meghívottak, köztük mi magunk is.
A ceremóniában résztvevő fiúk a bokrokban lapultak, és a lányok kerestékék rángatták ki onnan őket, ha éppen meglátták.
A nők közül, az anyai oldal tagjai fehér kauri kagylóval díszített bőrövet viseltek, bőr szoknyáikat pedig vajjal kenték be, hogy puhább legyen. Ennek az európai gyomor számára igen szokatlan és kellemetlen a szaga.
Fontos tisztában lenni a fogalmakkal és az események sorozatának jelentésével, jelentősségével.
Az ukule, a bika, az okuli az ugró fiút jelenti és ugyan ők a nap főszereplői, de az ugrás eseményét megelőzi még a törzs női tagjainak megostorozása is.
Az esemény délutánján, amikor összegyűltek a vendégek, és némi táncba, extázisba keveredtek, bizonyos férfi törzs tagok a női törzstagok kérésére megostorozzák őket.
A maza, aki már átugrott a marhákon, és nyírfavesszőkkel ostorozhatja a lányokat, nőket.
A lányok meglepő módon könyörögnek és énekelnek, azért hogy abban a dicsőségben lehessen részük, hogy megverje őket a maza.
Ez nemcsak egy fajta állópróba a lányok részéről, akik büszkén mutatják, hogy nem félnek, hanem a sebeik szimbolizálják, hogy képesek szenvedni a férjükért, bátyjukért, rokonokért.
A lányok teljesen szemben állnak a fiúkkal ütéskor és közben fém kürtöket fújnak, lábukon csörgő díszekkel csapnak zajt.
A vesszőket a közeli bokrokról szedik le, és ők maguk adják a fiúk kezébe.
A fiúk kissé kéretik magukat, egyszer ütnek, majd eldobják a vesszőket, husángokat, de a lányok felveszik, és újra a fiúk kezébe adják.
Ilyenkor már a lányok, asszonyok már kicsit be vannak rúgva, a korbácsolás előtt ugyanis körtáncot járnak, és közben isznak.
a fiúk nem teljes erejükből ütnek, csak a vessző a lány hátára csapódik, és így ejt sebet.
Minél több heg, annál nagyobb a megbecsülés, és a nő szívességet kérhet bármikor a verőtől.
Ez egyfajta konszenzus is. Minél több heggel, vérző sebbel rendelkezel a törzsben nőként, annál büszkébb lehetsz, annál jobban tisztelnek és annál kelendőbb is vagy éppen, amennyiben nem vagy még házas.
Ezen kívül a ceremónia része egy különleges arcfestés is, amit ottjártunkkor éppen 3 fiúnak végeztek el.
Fehér, vörös és okkerral színeket használtak, csíkokkal és pöttyökkel díszítették, a leendő nősülő fiúkat, akiket eljegyeztek, és várományosok a következőkben bikaugrásra.
Alapvetően csak a törzsön belül házasodnak, de jóban vannak bizonyos szomszéd törzsekkel, sok mindent át is vesznek tőlük pl. éneket, neveket, hajstílust a nyangaton és dassen törzsektől.
Alapvetően az apa ad engedélyt az esküvőre mindenkinek, a lányok már 17 évesen férjhez mehetnek, a fiúk csak később 30 éves koruk körül. Emiatt nagyon sok nő lesz viszonylag fiatalon özvegy, mert a férje jóval idősebb nála.
5 házassági típus van: 1. előre elrendezett 2. kindle kays: megegyezés szerint 3. yedot: lányrablás (ennek utána törzsi háborús következményei is lehetnek) 4. ishmena: öröklés utáni, 5. merima: helyettesítő házasság
Alapvetően nem szerelemből házasodnak, a lányt leinformálják a házasság előtt, majd a házasságot követően a fiú családjához költözik és ott él a továbbiakban.
A táncot és a lányok korbácsolását követő ceremoniális részt követően átmentünk a vádi másik oldalán található nagyobb nyitott területre.
Itt kezdték a férfiak a marhákat felsorakoztatni. Volt, hogy a nyelvüknél, farkuknál fogva tartották őket.
Az ugró az esemény napja előtt oldalt, vagy teljesegészében leborotválja a haját, és bedörzsöli bőrét homokkal, hogy lemossa a bőréről a bűnöket, és bekeni magát trágyával, hogy erősítse, ígéretét, hogy jó tagja lesz a közösségnek.
A futást és ugrást anyaszült meztelen vézi.
A mazák és az idősebbek b. 8-10 állatot állítanak ilyenkor sorba, amelyek az asszonyokat és a gyerekeket szimbolizálják (kasztrált, és tehén) a törzsből.
A tartók intenek neki mikor indulhat. Egy kisebb állat van a sor elején, ahol felugrik.
4x kell átfutni rajtuk, oda-vissza és összesen 6x próbálhatja meg. Ha nem sikerül, akkor a lányok megvesszőzik és 1 év múlva próbálhatja meg újra.
Ha megcsinálta, akkor kb. 20 marhát és 30 kecskét kell fizetni a feleség szüleinek.
A bikaugrás után pár nap múlva nősülhet meg, és lehet ő is maza.
A futás végén a család megáldja az ugrót és befogadják a felnőttek közé, majd 2 napig ünnepelnek mind együtt.
12+1, amit a Hamer törzsről tudni érdemes:
Főképp marhát, kecskét, juhot legeltető nép, csirkét nem nagyon tartanak. Emellett méhészkednek is.
A nők felelősek a vízhordásért, a gyereknevelésért, a főzésért, termesztenek tököt, kukoricát, cirkot
A földet nem egyénileg birtokolják, bárki művelheti a törzsből, majd továbbállnak, ha kimerítették
Régen antilopokra és vadmalacokra vadásztak, de mikor azok elfogytak, utána áttértek a földművelésre
a gyerekek 8 éves koruktól kezdve segítenek a tehenek, kecskék, juhok őrzésében
Női körülmetélés: Mai napig tradíció. Amennyiben nem csináltatja meg a lány, akkor ez neki szégyen, nem tekintik nőnek, egyenértékű lesz egy állattal, tisztesség nélkül.
Ha a feleségjelölt menyasszony státuszba kerül, akkor már 3 hónappal az esküvő előtt nem hordhat testékszert és festés sem, csak az autentikus hajviselet. Ezen kívül nem dolgozhat, csak vért, húst, mézet, tejet ehet.
Animisták, hisznek a mingiben, gonosz szellem megszállhat egy embert, pl.jelek házasságon kívül született gyerek, más pigmentáltságú gyermek
karo, bana házasság is megengedett
ellenség: dasenek, nyangatonok
poligámia: az 1. feleség nem választható, a család fizeti, a 2. igen, 20 bivaly kell érte, a nők csak egyszer mehetnek férjhez. A férjhezmenetel után a nő egy évig nem szólhat a férjéhez, de az kritizálhatja, megverheti, dolgoztathatja