Állatpiac Jinka (Ethiopia) mellett
Az állatpiac forgataga is egy külön extra élményt jelentett ottjártunkkor. Az állatpiacra főként a férfiak járnak eladni és venni is.
Lifestyle and documentary type photography
Évek óta gondoltam rá, hogy Etiópiába el kell jutnom egyszer, hogy megismerhessem az ottani kultúrát és természetesen fotózhassam a helyi népeket.
Az utat magunkhoz képest viszonylag sokáig terveztük, többször átvariáltuk és el is halasztottuk a pandémia miatt.
Végül 2021 augusztusában még mindig a pandémia alatt, de már 3 oltás tulajdonosaként, mégis bevállaltuk. Sajnos a terveket csak félig tudtuk megvalósítani, ugyanis az akkor zajló polgálháború miatt, északot végül nem mertük bevállalni.
Ettől függetlenül életünk egyik legkalandosabb és legtartalmasabb utazása valósult meg, és egy újabb fantasztikus helyet húzhattam le végül a Bakancslistámról, immáron 65. országként.
A szervezésben nyújtott segítségért, ezúton is köszönet Vasváry Kinga tanárnőnek, aki a volt biológia tanárnőm a gimnáziumból. Nélküle nem jött volna össze ez a kis mini út erre a kis 4 fős mini csapatra a világ ezen nagyon távoli és nagyon más részére.
A program rövidített verziója az alábbiakban olvasható.
0. nap: Érkezés éjfél előtt Addis Ababába.
1. nap: Hajnalban indulás Arba Minchbe, útközben dorze piac megnézese. A Guge-hegységbe utazunk a dorze törzs egyik faluját keressük fel, méhkaptár alakú bambuszkunyhók. Szállás Arba Minchben.
2. nap: Utazás Konso felé, amely gyönyörű teraszos dombjairól és arról nevezetes, hogy a helyiek a sírjaikat fa totemekkel díszítik. Kőfalakkal határolt konszó falvak egyik érdekessége a 12 évnél idősebb fiúk közösségi háza, a Mora ház, ahol az éjszakáikat töltik megnősülésükig. A Weito-völgyön keresztül Jinkába utazunk. Szállás Jinkában.
3. nap: Etiópia legfiatalabb nemzeti parkján, a Mago Nemzeti Parkon keresztül a murszi törzs területére utazunk. Az itt élők arról ismertek, hogy a nők alsó ajkát hatalmas tányérokkal nyújtják meg, amely a szépség szimbóluma: minél nagyobb a tányér, annál szebb a viselője. Délután az Omo-völgyi múzeumot tekintjük meg Jinkában.
4. nap: Dimekán keresztül utazunk Turmiba. Délután a hamer törzs egyik faluját keressük fel. A nők a hajukat vörös talaj, víz és tehénvaj keverékével díszítik. A bikaugrás szertartását is megnézzük, ami a fiúk férfivá avatásának része. A ceremónia része a hamerek tradícionális tánca az evangadi. Szállás Turmiban a Green Hotelben.
5. nap: Felkeressük a karo és a nyangaton törzset, ők az arcfestők és a testfestők, faszénnel, krétával,sárga, okker és vörös földszínekkel festenek. Mintáikkal gyakran utánozzák a gyöngytyúk foltos tollazatát. A férfiak mellkasának teljes hegtetoválása azt jelzi, hogy ellenséget vagy veszélyes állatot ölt meg. A hegeket kés vagy borotvapengével vágják, és a hamut dörzsölnek bele, hogy kiemelkedő hatást érjenek el.
6. nap: Turmi környékén meglátogatunk egy hamar falut. Ha korábban nem láttunk bikaugrás ceremóniát, most nézzük meg. Szállás Turmiban.
7. nap: Reggel Omorateba utazunk, átkelünk az Omo folyón és megnézzük a dasenech törzs faluját. Szállás Turmiban.
8. nap: A Weyto-völgyön keresztül utazunk vissza Konszó felé az erbore törzs területén. Az erbore törzs is állattartással foglalkozik. Szállás Konszóban.
9. nap: Konszo törzs felkeresése, a totemeik, wagák megnezése, amelyek nem csak a hősnek ill. a családjának, hanem az illető által megölt ellenségnek és veszélyes állatoknak is emléket állít. Gesergiyo határában a természetes „New York”-nak nevezett, bizarr sziklaformációt nézzük meg.
10. nap: Utazás Jabelloba, amelynek környéke a borena törzs élőhelye, „éneklő kutak”. El Sod
sóbányászok. Szállás Jabellóban.
11. nap: Utazás észak felé Wondo Genet hegyvidékén keresztül. Meleg források megtekintése. Szállás Awassában.
12. nap: Addis Ababába utazunk.