Lifestyle and documentary type photography

A kora reggeli látogatás a mursi törzs falujában

A falu a Mago folyónál, 2000 km, legmagasabb ponton helyezkedik el. (2528 m Mount Mago). A népesség főként 500- 700 méteren lakik, a füves fennsíkon.
A területen 2 esős évszak van: március – május között és október – november között.

Ottjártunkkor vezetőink elmondása szerint hozzávetőlegesen 7500 murszi lakik, összesen 8 táborban. A családokban kb. 6-8 gyerek, a legidősebb falusi pedig körülbelül 75 -80 éves.
Származásukat tekintve, nagyjából kétszáz éve érkeztek a mai észak Kenya vidékéről, ez jól látható termetükön, testalkatukon, arcszerkezetükön.

60%-ban növénytermesztésből, 40 %-ban pedig állattenyésztésből élnek. Ültetnek cirok magot, bab, lopótököt, csilipaprikát, kukoricát. Januárban van az aratás.
A leggazdagabb törzsnek tartják őket, mert sok marhájuk van.

2x esznek naponta főtt kását (tila), nincs hozzá ízesítő pl. fűszer, a húst sütik, de nem sózzák. Szegényes a gasztronómiájuk, a néha elejtett vadakon vagy levágott haszonállatokon és kásán kívül még esznek vad növények leveleiből készített levest.

Mursi 13+1 érdekesség:

  1. A fiatal fiúk az úgynevezett marhatáborban laknak addig, amíg meg nem házasodnak.
  2. A férfiak esznek előbb, a nők utána. A férfiak és a nők nem vegyülnek egy csoportba beszélgetni, és étkezni sem.
  3. A kunyhót nem használják annyira, az előtte lévő tér sokkal fontosabb, ott zajlik az élet.
  4. A nők szerepei: főzés, takarítás, tűzrakás, vízhordás, kézműves tevékenységek
    A férfiak szerepe: gyereknevelés, a cirokföldek megtisztítása, a termény betakarítása, állatok fejése és legeltetése, bőrük ápolása, a közösséget érintő döntések meghozatala és védelme, a hús megsütése, az állat levágása , és a hús szétosztása
  5. ré= emberi test, menenga fészkel benne= életerő, hini= élet, halálkor a menenga kiáramlik a szájukon és a halott lelkek földjére kerül, amely Mursziföldön van, és ez az életenergia nem vész el, hanem visszatérhet az újszülöttbe. Éppen ezért, a 7-8 éves gyerekek alsó fogsorából a középső két fogát kiverik, hogy tudjon távozni a menenga.
  6. A nászajándék 30-40 marha és fegyverek, amit a lány apjának adnak.
  7. Minden fontos eseményt állatcsere pecsétel meg, az állatoknak költeményt is írnak.
  8. Két vezető van a faluban, a vallási vezető, és a Jabala, a falu politikai vezetője.
  9. A szurmákkal jó a viszonyuk, házasodnak is velük.
  10.  A vándorlási hajlamuk nagy, régen ökológiai okokból vándoroltak, mainkább a turizmusban való részvétel jelent igen nagy vonzerőt, mert könnyű pénzt hoz nekik.
  11. Az állam nem nézi jó szemmel a nomadizálást, primitívnek tartja, letelepítené a murszikat.
  12. A murszi kunyhó: méhkas alakú, ez a legelterjedtebb, de van, hogy csak egy egyenes „sövényt” csinálnak a vándorlás során estére, amely árnyékot vet és a széltől óv. A kunyhó építés során, a férfiak kijelölik a helyet, kiássák a kör alakú alapot, addig a nők kb. 3 méteres fát keresnek, a vastag legallyazott póznákat leszúrják a földbe és felül összekötik egymással a szemben álló gallyakat háncsot így kialakítva a kupola formát. Az ajtónyílás alacsony, és nyugat felé tájolják legtöbbször. A keretét sárral és trágyával tapasztják, a vázat vízszintesen merevítő gallyakkal erősítik meg, ezután száraz füvet gyűjtenek, először az ajtó körül fonnak fűköteget, aztán alulról felfelé haladva teszik rá a füvet kötegekben rácsomózva.
    Kb. 3 nő, 2 nap alatt csinálja meg a teljes kunyhót. A kunyhó a titkok „tere”, itt folynak a titkos beszélgetések, tevékenységek, és a kb. 10 cm -es falába bele lehet rejteni kincseket, pénzt, ételt, arakét, kést, ruhát.
    A legnagyobb települések akár 30-40 kunyhóból állnak, tüskés sövénnyel kerítik be a tábort, a ragadozók ellen.
  13. A fehér emberről alkotott kép régen: mivel nem tudták elképzelni honnan jöttek, ezért azt gondolták éjszaka valójában a föld alatt termeszként élnek, csak napközben öltenek ember-formát. Mindezt azért, mert a fehér bőrszín a fehér termeszekre emlékezteti őket.
  14. Szabad a házasság előtti sex.
  15. A kommunikáció:nem volt írása a mursziknak, de az állami és a missziós oktatásnak köszönhetően lett amhara-angol-murszi szótár, 2008-ban
  16. Testdíszítés: A test egy személyes történelemkönyv. A hegtetoválás menete:a tövissel megemelt bőrt pengével bemetszik, utána hamut szórnak alá, amitől
    a seb kiduzzad, és a gyógyulás után kidomborodik.
    3 motívum típus van:
    a. pontokból álló körök, vagy félkörívek, főleg a férfiak mellkasán
    b. a nők hasán középen egy vonal, amelyből vízszintesen fut 2-2 csík oldalra
    c. a kettő kombinációja mindkét nem karján
    A bal váll mutatja a felnőttségbe lépést (kis pöttyök). Az ajaktányér nagysága jelzi a nő produktív korát. Függ a tányértól a lány ára, hisz a tányérajkak a szépséget és a nők önértékelését szolgálják. Azt jelenti, hogy a nő készen áll gyereket szülni. Romlott, aki nem csinálja, az állatai megbetegedhetnek. Az öregek erőltetik a korongot, a fiatalok lázadnak ellene. Az ajaktányért hetente cserélik a tágításnál, amit az 1. havi vérzés után kezdenek el. A korong: átmérő: 15 cm is lehet, legnagyobb 19,5 cm kerülete 59,5 cm vastagsága kb. 1 cm. Ezen kívül a fülüket is nyújtják.
  17. A társadalom: A murszik sokat adnak az életkorra, generációkban gondolkodnak.
    a) A terik: nőtlen fiúk, nem beszélhetnek nyilvánosan, nem hallathatják a hangjukat. Buranban élnek. Ha elég állatot gyűjtenek össze, akkor megházasodhatnak, ezen idő alatt kell megtanulniuk állataik gondozását, hogy a marhák minden testi-lelki rezdüléséből olvasni tudjanak. Ébredés után a fiúk bekenik trágyával a teheneket,megnézik nem betegek-e, a szarvakat díszítik, és kimennek a legelőre egész napra. Ha nem mennek ki a legelőre, akkor fém ékszereket készítenek, botviadalra gyakorolnak, kerítést foltoznak, hegtetoválásokat készítenek, fegyvereket tisztogatnak, szeretőjükkel enyelegnek (fiatal lányok felkeresik a burant). Az esti menü legtöbbször tehéntej, illetve ezen kívül véren, marhahúson élnek. Ha ellátogatnak a szüleikhez, akkor cirokkását esznek, ha megházasodnak, akkor odaadják a feleségük családjának a hús és tej részük, vagyis étrendjükből kilép az állati fehérje
    b.) A csangalajok: kis fiúk, akiknek ki kell szolgálnia a teriket, ők rakják a tüzet is a buranban marhatrágyából
    c.) A rorik: 20-30-50 év körüliek, ők már felszólalhatnak a gyűlése
  18. 4 féle házasság van:
    ● tokoto gama: előre eltervezett
    ● gama: konszenzus alapján
    ● pisiger: elrabláson alapuló
    ● sermay: öröklésen alapuló
Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Te se maradj le a legfrissebb történetekről!